Ana sayfa Makaleler Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir: 8 Harika Tavsiye

Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir: 8 Harika Tavsiye

3997
0
Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir
Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir

Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir: 8 Harika Tavsiye

Şarkılar Yoluyla İngilizce Öğrenmek, dil öğrenmenin en eğlenceli yöntemlerinden birisi. Başlamadan önce kendisinden bir şeyler öğreneceğiniz şarkıları seçmeniz gerekiyor. Bu önemlidir çünkü çok fazla potansiyel tehlikeler vardır. Örneğin;

 • Yaygın olarak kullanılmayan zor bir dili olan şarkılar.
 • Ana akım olmayan şarkılar (bu şarkıcılarla bir problemimiz yok ancak eğer amacın bir parçası İngilizce konuşanlarla bağlantı kurmaksa, daha yaygın kullanılan bir dilin olduğu şarkıdan öğrenmek daha verimli olacaktır.)
 • Çok hızlı olan, kendisinden öğrenilmesi zor olan şarkılar.
 • Kolayca ulaşılabilir sözleri olmayan şarkılar.

İşte İngilizce öğrenmek için doğru müziği seçmenizde sizlere yardımcı olacak sekiz tavsiye:

1. Şarkıları Bulmak İçin Doğru Adrese Gidin – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

 • YouTube ve Vimeo gibi video paylaşım sitelerinden araştırma yapabilirsiniz. Onların müzik videolarıyla ilgili geniş kütüphaneleri vardır ve hatta bazılarının şarkı sözleri İngilizce olarak altyazılı halleri de mevcuttur.
 • Abonelik hizmetiyle çalışan Spotify harikadır çünkü içinden alabileceğiniz büyük bir liste mevcuttur. Aynı zamanda neyin moda ve popüler olduğunu görmek çok yararlıdır.
 • FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmek için harika bir yol. Şu anda elimizde müzik videoları ve film fragmanları gibi her türden eğlence videolarımız var. İçlerinden seçebileceğiniz yüzlerce video var böylece sizin için mükemmel olan öğrenme materyallerini keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz. Yeni başlayanlardan anadilde öğrenenlere kadar her beceri seviyesinden İngilizce dili öğrenenleri için koleksiyonumuzda mutlaka harika bir şeyler vardır. Sadece bir göz atın – videolarımıza göz atıyorken, birçok farklı konu ve ilgi alanını kapsayan tonlarca çeşitli video göreceksiniz.

Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir

2. Doğru Şarkıları Seçin – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

 • Sevdiğiniz müzikleri seçin. Gerçekten müziği sevmiyorsanız şarkılarla İngilizce öğrenmenin bir anlamı kalmaz. Bu sadece hızlı bir şekilde sıkılmaya sebep olur.
 • Doğru türde dil kullanan müzik bulun. Çok kolay veya çok zor olmayan ve yaygın olarak kullanılan bir dil.
 • Dikkat edilmesi gereken başka bir şey, bazen şarkıcıların sesi açık bir şekilde telaffuz etmemeleridir. Belki de heavy metal başlamak için en iyi yer değildir.
 • Anlamayı ve gözünüzde canlandırmayı daha kolaylaştıran bir hikayesi olan şarkılar isteyebilirsiniz. Eğer siz gerçekten başlangıç seviyesinde biriyseniz, çocuk şarkılar veya Disney şarkılarını bile öğrenmek isteyebilirsiniz.
 • Pop müzikle başlayın ve sonra başka türlerle devam edin. Ana akım, pop müzik aşk ve romantizm ile ilgilidir ki bu da iyi bir şeydir çünkü çok fazla tekrarlanan kelime vardır. Başka türler için hazır olduğunuz zaman, daha geniş aralıkta bir kelime bilgisi edinmek için diğer türleri deneyebilirsiniz.

3. Şarkı Sözlerini Özümsemek İçin “İskele” Kurun ve Kelime Desteği Alın – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

Sadece müzik dinleyerek İngilizce öğrenebilseydiniz güzel olurdu. Pratikte ise durum biraz farklı. Öncelikle sözleri ve anlamlarını hazmedebilmeniz için vakit ayırmanız gerekir ki böylece ilk olarak onları anlayabilirsiniz. Buna öğretmenler sıklıkla “iskele” derler (İskele inşa edilen bir şeyi destekleyen şeye denir. Bir bisikletteki antrenman tekerlekleri gibi.) Kendi kendinize sözleri çıkarmaya çabalamak yerine, bu işi hızlandırmak için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz:

 • Lyrics.com ve Smartlyrics.com ikisi de kullanabileceğiniz geniş bir sözler kütüphanesi sunuyorlar.
 • Music English ise YouTube’da altyazıları olan bir müzik videoları koleksiyonudur.
 • FluentU: İngilizce öğrenmek için en iyi müzik videolarına sahip olmasına ek olarak, FluentU videolarının hepsinin etkileşimli altyazıları vardır. Eğer bir kelimede duraksarsanız, video durur ve bir pop-up size kelimenin tanımını sağlar. Her tanımın çeşitli, anlaması kolay örnek cümleleri vardır. Kendi kişisel kelime listenize herhangi bir kelimeyi kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Bu altyazı tanımlarından birisine buradan bir göz atın:
Benzer Yazılar:  İngilizcede Bir Ürün Olarak Yazma Ve Genç Öğrenciler

Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir

4. Sözlere ve Kelimelere Çalışın – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

İçeriği hazmetmenin yanı sıra, düzenli bir şekilde kelimeleri tekrar etmek de önemlidir. Şarkıyı kelime kelime bölün ve kelime sizin kelime haznenizin bir parçası olana kadar her bir kelimeyi öğrenmeye çalışın.  Anki veya Mental Case gibi bir flashcard hizmetiyle bunu yapabilirsiniz. .

5. Şarkıyı Söyleyin – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

Bir seyirci grubunun önünde söylemediğiniz sürece, dünyadaki en kötü şarkıcı olup olmamanız çok da önemli değildir. Bu yüzden eğer müzikal bir yeteneğiniz yoksa endişelenmeyin. Şarkı söyleme cesaretinize bakmaksızın, müzikle beraber şarkıyı yüksek sesle söylemelisiniz. Bu ağzınızın doğru şekillere uyum sağlamasını ve şarkının ritmiyle birlikte hareket etmesini sağlar.

6. Ezberden Söylemeye Çalışın – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

Bir süre sonra, şarkıyı ezberlemeye başladığınızı bulacaksınız. Ve sonra bir sonraki büyük adımı atlamaya hazırsınız demektir – sözlere bakmadan şarkıyı söylemeye çalışmak. Bu arada günlük konuşmalarınızda kullandığınız kelimeleri dâhil ederek daha iyi bir iş yapabileceğinizi de öğrenmiş olmalısınız.

7. Belirli Aralıklarla Gözden Geçirin – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

Bir sonraki şarkıya geçmeden önce, bir şarkıyı tamamlamak zorunda değilsiniz. Aslında bir şarkı konusunda kendinizi rahat hissettiğiniz zaman, diğerine geçebilirsiniz. Ve sonra yeteri kadar vakit geçtikten sonra, ilk şarkıya geri dönebilirsiniz. Buna “aralıklı tekrar” denir ve bu yöntemin bütün şarkıyı mükemmel bir şekilde tek seferde öğrenmeye çalışmaktan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

8. Öğrendiklerinizin Üstüne Koyabileceğiniz Yeni Müzikler Bulun – Şarkılar Yoluyla İngilizce:

Bu belki de en zor adımdır. Öğrendiğiniz her yeni şarkının toplan yeni kelime ve hâlâ öğrenmekte olduğunuz kelimeler konusunda doğru bir dengesi olmalıdır. Bu üst üste gelen seviyelerin doğru düzeyde olması sizi motive tutar ve aynı zamanda maksimum düzeyde fayda için önceki öğrenmelerinizi doğal olarak destekler.

Benzer Yazılar:  İngilizce Hakkında Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

Eğlenin ve tadını çıkarın! Müzik evrensel bir dildir ve hepimizin hoşlanabileceği ve ilgilenebileceği bir şeydir. Her gün İngilizce şarkılar dinleyin ve kısa zaman içinde görece kolaylıkla İngilizceyi ne kadar hızlı bir şekilde öğreneceğinize şaşıracaksınız. Dil öğrenmeyi dinleme ve yüksek sesle şarkı söyleme gibi eğlenceli aktivitelerle birleştirirseniz, ikinci bir dili öğrendiğinizin farkında bile olmayacaksınız.

PDF olarak İNDİR

Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz