Ana sayfa Makaleler LearnEnglish Kids ve Ödev: Çocuklar, Anne Babalar ve Öğretmenler İçin…

LearnEnglish Kids ve Ödev: Çocuklar, Anne Babalar ve Öğretmenler İçin…

3063
0
LearnEnglish Kids ve Ödev
LearnEnglish Kids ve Ödev

Ödev yapmayı seviyorum!” “Çok ödevimiz var.” “Ödev gerçekten sıkıcı.” “Öğretmen her zaman ödevimi kontrol etmiyor.” Öğrencileriniz ödev hakkında ne diyorlar? Onu biraz daha eğlenceli hale nasıl getirebilirsiniz?

Ödev genellikle İngilizce dersinin bir parçasıdır ve sınıfta yapılan çalışmaların özümsenmesi ve üzerine bir şeyler eklenmesi ve öğrenme zamanlarını genişletmek konusunda öğrencilere yardımcı olmak amacıyla verilir. Ödev yapmak aynı zamanda çocuklara bağımsız öğrenciler olmak yolunda yardımcı olur. İşte size LearnEnglish Kids’i ödev yapmak konusunda kullanmak için birkaç fikir:

Ödev ve Anne Babalar

Ödev okul ve ev arasında bir bağlantı sağlar. Anne babalar çocuklarının ne öğrendiğini görmeyi severler ve çocuklar, özellikle de genç öğrenciler, anne babalarına ne yapabileceklerini göstermeyi severler.

Eğer ödevinizi LearnEnglish Kids’ten veriyorsanız, çocuklar evde interneti kullanmak için izin almak zorunda kalacakları için anne babayı da işin içine dâhil etmeniz gerekecektir.

Velilerle onlara LearnEnglish Kids sitesi hakkında bahsettiğiniz bir toplantı yaptıktan sonra bu siteden ödev vermeye başlamanız iyi bir fikir olabilir.  İngilizce ödevini yapmak için bu siteyi kullanan öğrenciler için ideal senaryo, çocuklarla oturan bir anne babanın olması, onları teşvik etmesi ve onlara destek vermesi ve öğrenme sürecinde paylaşımda bulunmasıdır. Aslında durum her zaman bu şekilde olmayabilir, fakat anne babalar en azından evde çocuklarının öğrenmelerine ve İngilizce çalışmalarına nasıl yardımcı olabileceklerinin farkındaysalar, bunun olma şansını artırıyoruzdur.

Çocuklarına evde İngilizce konusunda nasıl yardım edecekleri konusunda daha fazla öğrenmek isteyen anne babalar, LearnEnglish Kids Parents bölümündeki ‘Helping your child (Çocuğunuza yardım etmek)’ bölümüyle ilgilenebilirsiniz: http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/parents. Bu bölüm anne babalar için küçük çocukların nasıl dil öğrendiklerini açıklayan İngilizce ve başka dillerde mevcut bulunan indirilebilir kitapçıklar içerir.

Benzer Yazılar:  Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir: 8 Harika Tavsiye

Ne Çeşit Bir Ödev?

Hikâyeler

Öğrencilerinize evde okumaları ve dinlemeleri için üç hikâye verebilir ve en çok hangilerini ve neden sevdiklerine karar verebilirsiniz. Alternatif olarak, bir hikâye seçebilir ve çocuklara evde tamamlamaları için çalışma kâğıdı verebilirsiniz. Bütün hikâyelerin indirilebilir çalışma kâğıtları ve cevapları var. Bütün LearnEnglish Kids kısa hikâyelerini bu bağlantıdan bulabilirsiniz: http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/short-stories

Dinleme

Öğrencilerinizden evde bir şarkıyı dinlemelerini ve söylemelerini ve gelecek derste de grup olarak söylemelerini isteyebilirsiniz. Bu yeni bir şarkı da olabilir, derste işlediğiniz bir şarkı da. Bu bağlantıda birçok şarkı var: http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/songs

Yazma

“Your Turn (Sıra Sizde)” bölümünde, çocuklar ilgi duydukları bir şey hakkında yazmaya davet edilirler. Öğrencilerinize “Your Turn” bölümünden üç konudan birini seçmelerini isteyebilirsiniz:
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/your-turn

Öğrencileriniz kendi seçtikleri konunun altına zaten yazılmış olan yorumları okuyabilir ve yayınlanması için kendi yorumlarını gönderebilir. Bütün yazılar bir moderatör tarafından okunur ve 24 saat içinde yayınlanır.  Öğrencilerinize ne yazdıklarını okumak için siteye gireceğinizi ve yazdıkları şeylerin hatasız olmak zorunda olmadıklarını söyleyin!

Çocuklar yazılarını göndermek için LearnEnglish Kids’e üye olmak zorunda olduklarından, onlardan ödev olarak yazılarını göndermelerini istemeden önce, sınıfta bir dersinizi kayıt işlemlerini tamamlamak için öğrencilerle geçirebilirsiniz. Bu çok eğlencelidir ve bir kullanıcı adı seçmeyi, bir karakter oluşturmayı ve bir şifre seçmeyi içerir. Onların kayıt olmak için bir mail hesabına ihtiyaçları olacaktır. Bu yüzden ilk olarak bu konuda ailelerinden izin almalı ve onları çocuklarının evde kayıt olmalarına yardımcı olmaları hususunda teşvik etmelisiniz.

Kayıt olmak için, sitenin ana sayfasındaki ‘Sign up for a free account’ bağlantısına gidiniz.

Oyun Oynamak

Hiç kimse ödev olarak oyun oynamanın sıkıcı olduğundan şikâyet edemez!  LearnEnglish Kids’ten bir oyun seçebilir ve herkesin oyunun nasıl oynanacağı konusunda anladığından emin olmak için sınıfta hızlı bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz. Oyunu ödev olarak verin sonra bir sonraki derste öğrencilerinizden skorlarını karşılaştırmalarını veya bir arkadaşına evde oyunu kaç defa oynadıklarını söylemesini isteyebilirsiniz. Hadi şimdi öğrencilerinizden sitede gezinerek hoşlarına giden bir oyun bulmalarını ve gelecek ders o oyun hakkında bir arkadaşına bahsetmelerini isteyin.

Benzer Yazılar:  İngilizce Hakkında Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

Kâğıt Temelli Çalışmalar

 Çok küçük öğrenciler eve oynamak için veya aile üyeleriyle kullanmak için sınıfta yaptıkları bir şeyi götürebilirler. Maskeler, kuklalar, saatler ve oyunlar dahil yapılabilecek çok fazla şey vardır:

http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/craft-downloads

Ödevi Kontrol Etmek

Yazılı olmayan ödevin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek zor olabilir. Anne babaları tekrardan devreye sokmanız gerekir. Öğrencilerinize tahtaya yazdığınız talimatları defterlerine ya da günlüklerine yazdırarak anne babaların çocuklarına hangi ödevin verildiğini bildiklerinden emin olun. Doğru bir şekilde yazması zor olduğu için web adreslerini içeren ödevleri bir şablon halinde öğrencilerinize vermeniz iyi olacaktır.

Bir öğrenci ödevini yapmadığı zaman bir problem ortaya çıkarsa ve bunu anne babasına göstermeniz gerektiği zaman ödev kayıtları tutmak çok kullanışlı olacaktır. Çocuklarının her zaman ödevini yapan bir öğrenci olduğunun kaydını gösterebilmek de çok güzel olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz