Ana sayfa Makaleler İngilizcede Gramer Öğrenmenin 8 Yolu

İngilizcede Gramer Öğrenmenin 8 Yolu

3357
0
İngilizcede Gramer Öğrenmenin 8 Yolu
İngilizcede Gramer Öğrenmenin 8 Yolu

İngilizcede Gramer Öğrenmenin 8 Yolu

Gramer bir dili öğrenmede ne kadar yararlıdır? İngilizcede Gramer bilginizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz? İşte size birkaç öneri:

Gramer bir dili konuşmakta size tek başına yardımcı olmayacaktır. Bununla beraber, bazı temel kalıpları öğrenmeniz faydalı olabilir. Örneğin olumsuz Past Tense’in didn’t + fiil ile oluşturulduğunu biliyorsanız, göreceğiniz gibi yüzlerce kullanışlı cümle oluşturabilirsiniz:

 • I didn’t go … (Ben gitmedim.)
 • She didn’t see it. (O onu görmedi.)
 • We didn’t do it. (Biz onu yapmadık.) gibi.

Öyleyse, gramer bilginizi geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Yapmanız gereken iki önemli şey var: İlk olarak, cümlelerin nasıl oluşturulduğunu bilmeniz gerekir. İkinci olarak, bu kalıpların nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekir. İşte size bu amaçları gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz 8 öneri:

Temel Yapıları Oluşturma

 1. Fiil Zamanları (Verb Tenses):

Gramer çalışacağınız zaman, yapabileceğiniz en iyi şey, fiil zamanlarına (verb tenses*) odaklanmaktır. Çünkü bu size İngilizcede iletişim kurmakta yardımcı olacaktır. İlk olarak, İngilizcede zamanların nasıl oluşturulduğunu öğrenmelisiniz.

Bunu yapmak için, basit bir şekilde bir gramer kitabını elinize alıp bir zaman seçin ve okuyun. Sonra yapının oluşturulmasıyla ilgili pratik yapmak için internetten veya bir alıştırma kitabından bazı basit alıştırmalar yapın.

 1. Fiil Tabloları (Verb Tables)

Zamanların nasıl oluşturulacağını öğrenmenin iyi bir yolu da fiil tablolarını (verb tables**) ezberlemektir. Bir fiil tablosu size fiillerin nasıl çekildiğini gösterecektir. Fiil tablolarını ezberlemek için onlara biraz çalışıp, sonra bakmadan kendiniz yazmaya çalışın. Yapıları sıkı bir şekilde aklınızda tutmanız onları üretmenizi çok daha kolay hale getirecektir. Ve düşünmek veya çeviri yapmak zorunda da kalmayacaksınız – yapılar otomatik olarak kendiliğinden gelecektir.

 1. Dilbilgisine Uygun Cümleler (Grammatical Sentences)

Diğer bir uygun yöntem de dilbilgisine uygun cümleler listesi oluşturmaktır. Örneğin, eğer Present Simple’a odaklanmışsanız, şu şekilde cümleler yazabilirsiniz:

Benzer Yazılar:  İngilizcenizi Geliştirmede 12 Önemli Tavsiye

– Keira lives in America. (Keira Amerika.)

– Jack doesn’t like it. (Jack onu sevmez.)

Sonra bu cümleleri sesli olarak kaydedin. (Ya da bu işi anadili İngilizce olan birine yaptırın.) Boş vaktinizde bu cümleleri dinleyebilir veya konuşmacıdan sonra sesli bir şekilde tekrarlayabilirsiniz. Buradaki amaç ezberleyene ve düşünmeden söyleyebilecek hale gelene kadar bu cümlelere çalışmaktır.

 1. Gramer Alıştırmaları (Grammer Drills)

Olumsuz cümleler veya soru cümleleri oluşturma yeteneğinizi geliştirmek için de gramer alıştırmalarını kullanabilirsiniz. Bunu kendi kendinize, bir arkadaşınızla veya öğretmeninizle yapabilirsiniz. Belli bir zamanda basit bir cümle söyleyin, sonra o cümlenin olumsuz ve soru hallerini oluşturun. Örneğin:

– She went to the shop. (O, mağazaya gitti.)

– She didn’t go to the shop. (O, mağazaya gitmedi.)

– Did she go to the shop? (O, mağazaya gitti mi?)

Önceki paragrafta belirtilen dilbilgisine uygun cümlelerinizi bu alıştırma için kullanabilirsiniz.

Temel Kalıpların Nasıl Kullanılacağını Anlama

İşte zor bölüm: Kalıpların nasıl kullanılacağını anlama.

 1. Kısaca gözden geçirme (Overview)

Yapmanız gereken ilk şey, fiil zamanlarının nasıl kullanıldığı ile ilgili hızlı bir gözden geçirme yapmaktır. Örneğin, çoğu temel gramer kitapları, Present Simple’ın bazen fikir vermek için kullanıldığını söyleyecektir:

– I think it’s good. (Bence, o iyidir.)

– We don’t like it. (Biz  onu sevmiyoruz.)

Birçok fiil zamanının bunun gibi birkaç dakikada öğrenebileceğiniz birkaç temel kullanım kuralı vardır.

 1. Dili kullanma (Using the Language)

Zamanları bir kez kavradığınızda, konuşuyorken veya yazıyorken onları uygulamanız gerekmektedir. Aynı zamanda çok fazla okuma ve dinleme yapın ki bu şekilde metin içinde dili görebilirsiniz.

 1. Yaygın Hatalar (Common Mistakes)

Konuşuyorken veya yazıyorken, yaptığınız hataları bir yere not edin, ya da bir öğretmene ya da bir arkadaşınıza sorun. Sonra bu hataları bu hatalarınızı yok etmek için çalışın. Örneğin; eğer ‘He likes it’ yerine ‘He like it’ demeye devam ederseniz bu hatanızı gidermek için çaba sarf edin. Hafızanıza iyice yerleşene kadar cümleyi günde 10 defa tekrarlamaya çalışın.

 1. Okuma&Dinleme (Reading&Listening)

Bununla beraber, gramer bilginizi ilerletmenin en iyi yolu, okumak ve dinlemektir.

Benzer Yazılar:  İngilizce Dersinde Kelime Öğretimi Üzerine Düşünceler ve Öneriler

(Bunun için sitemizdeki OKUMA bölümüne bakabilirsiniz )

Çocuklar anadillerini hiç gramer çalışmadan öğrenirler. Onlar basit bir şekilde o dile maruz kalarak dili tabii bir şekilde kaparlar. Siz de yeteri kadar İngilizce okur ve dinlerseniz aynısını yapabilirsiniz. Aslında ne kadar çok okur ve dinlerseniz, dili o kadar çok özümsersiniz ve o kadar çok bir dili uyumlu bir şekilde bir arada görürsünüz ki gramer budur. Öyleyse İngilizce makaleler okuyun, TV dizisi izleyin, haberleri dinleyin, dergi okuyun, YouTube videoları izleyin, seviyeye göre belirlenmiş kitaplar okuyun, dil kurslarından ses dosyaları dinleyin… Seçenekler sınırsızdır!

Dil tamamen iletişimle ilgilidir – o bir kurallar dizisi değildir. Ve sonunda hedefiniz mükemmel gramer değil, etkili bir şekilde iletişim kurmaktır. Gramerin oynayacak kendi rolü vardır, fakat öğrenmenizin odak noktası olmamalıdır. Sıfatların sırasını, belirteçlerin kullanımını ya da zarfların konumunu öğrenmek ilginçtir. Bununla beraber okuyarak, dinleyerek, yazarak ve konuşarak dili daha çok öğrenirsiniz.

* Fiil Zamanları (Verb Tenses):

İngilizce’de fiil zamanları asıl olarak, to be fiili, the Present Simple, the Present Continuous, The Past Simple, the Present Perfect, the Present Perfect Continuous, Future Tense (will+a verb; be+going to+a verb), the Future Continuous, the Future Perfect, Modal Verbs, the Past Continuous, Passive Forms, the Past Perfect, and Conditionals (Zero, I, II, III)

** Fiil Tabloloarı (Verb Tables):

İşte burada Past Simple için bir fiil tablosu:

AFFIRMATIVE NEGATIVE INTERROGATIVE
I saw a good film. I didn’t see a good film. Did I see a good film?
You saw a good film. You didn’t see a good film. Did you see a good film?
He saw a good film. He didn’t see a good film. Did he see a good film?
She saw a good film. She didn’t see a good film. Did she see a good film?
It saw a good film. It didn’t see a good film. Did it see a good film?
We saw a good film. We didn’t see a good film. Did we see a good film?
They saw a good film. They didn’t see a good film. Did they see a good film?
Benzer Yazılar:  Şarkılar Yoluyla İngilizce Nasıl Öğrenilir: 8 Harika Tavsiye

Yazının tam metnini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Lütfen yorumlarınızı yazın.

PDF olarak İNDİR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz