Ana sayfa Makaleler İngilizcede Bir Ürün Olarak Yazma Ve Genç Öğrenciler

İngilizcede Bir Ürün Olarak Yazma Ve Genç Öğrenciler

2354
0
İngilizcede Bir Ürün Olarak Yazma
İngilizcede Bir Ürün Olarak Yazma

Yazmak genç öğrenciler için çekici, ilginç ve ilham verici bir aktivite olabilir. Çocuklar aktif öğrenci ve düşünürlerdir, sosyal etkileşim yoluyla öğrenirler ve yetişkin veya akranları gibi kendilerinden daha becerikli olanların desteği yoluyla etkili bir şekilde öğrenirler. İşbirlikçi ve iyi planlanmış yazma görevleri, genç öğrenci sınıfında kullanılmak üzere bütün bu özellikler için kurguyu teşvik eder.

İşin Doğası:

Yazma, hem son ürün hem de oraya varılacak adımlar açısından geliştirmesi ve kendisinde ustalaşması karmaşık bir beceridir. Yazma becerileri sadece genç öğrencilere nasıl yazmaları öğretildiği ve bu becerileri ve stratejileri uygulama fırsatları kendilerine verildiği zaman gelişir.

Genç Öğrencilerde Niçin Yazma Becerilerini Geliştirmemiz Gereklidir?

Yazma, her nedense, sınıfta üzerinde çok durulan bir konu değildir, fakat dil gelişiminde çok önemli bir konumu vardır. İyi yazma becerileri, iyi okuma becerilerine bağlıdır. Kelimeleri yazmak ve kapsamlı bir şekilde kullanmak için öncelikle onları tanımalısınız.

* Birçok öğrenci kendi anadilinde bu becerilerini tam manasıyla geliştirmemiş olabilir ve bu stratejiler İngilizce yazmaya aktarılamayabilir.

* Yazma genç öğrencilere yeni kelime ve yapıları kullanma fırsatı verir.

* Yüksek derecede kişiselleştirme ve yaratıcılık fırsatı sağlar.

* Daha fazla düşünme vaktiyle, genç öğrencilere risk alma ve yeni dili kullanma fırsatı sağlar.

* Yazma becerileri, genç öğrencileri gelecekteki gelişme ve öğrenme için sağlam bir temelle donatmaktadır.

* Sınıfta yazma görevlerine odaklanma, çeşitlilik oluşturur ve farklı öğrenme tarzlarına olanak sağlar.

* Öğretmenler, kelime telaffuz ve yapı vb. bağlamında öğrencilerin güçlü yönlerini ve geliştirilmesi gereken alanlarını teşhis ederler.

Bu alana odaklanmak öğrencilere yazma zevkini erken yaşta aşılayabilir.

Dikkate Alınması Gereken Teoriler

İkinci dilde yazmanın arkasındaki teorinin çoğu birinci dil yazma becerilerinin gelişiminin araştırılmasına dayalıdır. Bu araştırmadan iki ana yaklaşım ortaya çıkmıştır: Bir süreç olarak yazma ve bir ürün olarak yazma.

Benzer Yazılar:  LearnEnglish Kids ve Ödev: Çocuklar, Anne Babalar ve Öğretmenler İçin...

Bir süreç olarak yazmak şunları içerir:

* Bir konu hakkında düşünce duşları veya beyin fırtınası notları, fikirler, kelimeler ve ifadeler

* Görev gereksinimlerine göre fikirleri sınıflandırmak ve düzenlemek

* Bir başlangıç taslağı yazmak

* Başlangıç taslağını içeriğini ve doğruluğunu geliştirerek yeniden gözden geçirmek

* Tekrardan yazılmış parçadaki gelişmeleri uygulamak

Bir Ürün Olarak Yazmak

Nihaî hedef gerçekçi bir görevdir, yani bilgilendirme, teşekkür etme vb. için yazmak gibi. Başarı, içeriğin ve metnin doğruluğuyla ölçülür.

Doğruluk; dilbilgisi ve kelime, yazım ve noktalama, okunabilirlik ve uygun türe odaklıdır.

İçerik; okuyucuya bilgiyi başarılı bir şekilde aktarmak, yeteri kadar ayrıntılı bilgi sağlamak, düşünceleri mantıklı bir şekilde sıralama, uygun bir defter kullanma ve düşüncelerin orijinalliğine odaklanır.

Sınıf İçinde Yazmada Dikkat Edilecek Hususlar

İşte burada genç öğrencilerde daha ilgi çekici yazma görevlerini teşvik etmek için bazı en iyi ipuçları. Bunları kendi genç öğrenci gruplarınızda nasıl kullanabileceğinizi düşünün ve onları deneyin!

* Genç öğrenciler arasındaki işbirliğini teşvik edin ve düşünce duşu, not alma, planlama, gözden geçirme vb. sırasında fırsatlar sunun.

* Görseller sağlayın veya öğrencilerden görevlerin içeriğini sağlamak için kendi resimlerini çizmelerini isteyin.

* Genç öğrenciler için konular ilgi çekici, yani ilişkilendirilebilir ve içten motive edici olmalıdır. Onların, oyunlar, arkadaşlar ve en sevdiği aktiviteler gibi bildiği şeyler hakkında yazmalarını teşvik edin.

* Yazma görevlerine farklı bir açıdan bakın, mesela kendi günlük işlerini yazmak yerine, kendi köpeklerinin günlük işlerini veya köpeklerinin en sevdiği aktivitelerini, yiyecekleri vb. yazabilirler.

* Genç öğrencilerin hakkında yazacakları karakterleri kendilerinin seçmesine izin verin.

* Zorlayıcı fakat başarılabilir görevler belirleyin.

* Hızlı bitirenler için ek aktiviteleriniz mevcut olsun.

* Sadece dile değil, yazılı fikirlere de tepki verin.

* Olumlu not verin ve dil kadar içerik alanlarında da geri bildirim verin. Öğrencileri yazmaya değer vermeleri konusunda teşvik edin.

Benzer Yazılar:  İngilizce Öğretiminde Hikâye Okuma

* Açık ve basit ölçütler verin ve yazılmış görevlerin öz/akran düzeltmesini teşvik edin. Bir grup smiley kullanmak, genç öğrencileri farklı yazma görevlerinde nasıl hissettiklerini kayıt etmeleri hususunda teşvik edebilir.

* İkili / grup çalışmasından sonra, sınıfça yazmayı paylaşmak için vakit ayırın. İsim vermeden iyi yazıları yüksek sesle okuyun.

* Öğrencilerin çalışmalarının sunumunu da katın. Bu görevin türüne bağlıdır, fakat çalışmalar kısa bir kitaba toplanabilir, sınıfta gösterilebilir, okul panolarında sergilenebilir vb. Öğrenciler kendi eserlerinin sergilendiğini gördüğünde fazladan bir güdülenme yaşarlar.

Sonuçlar

Genç öğrenciler için eğlenceli, uygulama dolu, anlamlı, amaçlı, sosyal ve destekli görevler geliştirmek öğretmenin sorumluluğudur. Öğrencilerinize meydan okumak ve işbirlikçi fırsatları kullanmak, yazmanın hem değer verildiği hem de zevkle yapıldığı bir öğrenme ortamını ortaya çıkarır.

Yazmanın keyfini genç öğrencilerinize aşılayın ve gelecekte iyi yazarların çıkmasına olanak sağlayın.

Lütfen yorumlarınızı ve olumlu veya olumsuz eleştirilerinizi bizlerle paylaşın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz