Ana sayfa Makaleler İngilizce Dersinde Kelime Öğretimi Üzerine Düşünceler ve Öneriler

İngilizce Dersinde Kelime Öğretimi Üzerine Düşünceler ve Öneriler

3821
0
İngilizce Dersinde Kelime Öğretimi Üzerine
İngilizce Dersinde Kelime Öğretimi Üzerine

Kelime Üzerine

İngilizce dilindeki yüz binlerce kelime ile, kelime öğretimi çok korkutucu bir olasılık gibi görünebilir. Bununla beraber ortalama bir anadili İngilizce olan kişi her günkü konuşmasında sadece beş bin civarında kelime kullanır. Dahası öğrencileriniz öğrendikleri her kelimeyi kullanmaya ihtiyaç duymayacaklardır, bazılarını sadece tanımaları yeterli olacaktır. Bu yüzden sıklık ve öğrencilerinizin ihtiyaçlarına dayalı olarak neyi öğreteceğinizi seçmek zarurî bir durumdur. Neyi öğreteceğinizi seçtiğiniz zaman, sıradaki önemli adımlar, öğrencilerin bu kelimelerle ilgili ne bilmesi gerektiği ve onları nasıl öğretebileceğinizi dikkate almaktır.

Bir öğrencinin bir kelimeyle ilgili bilmesi gerekenler:

 • Ne anlama geldiği:

  Kelimenin anlamını açık bir şekilde vermek ve kontrol edici sorularla öğrencilerinizin bunu anladıklarından emin olmak çok önemlidir

 • Yapısı:

  Öğrencilerin kelimeyi etkili bir şekilde kullanabilmeleri için onun bir fiil mi, isim mi, sıfat mı vb. olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

 • Nasıl telaffuz edildiği:

  İngilizce öğrenenler için bu özellikle problemli olabilir çünkü İngilizcede bir kelimenin nasıl yazıldığı ve telaffuz edildiği arasında sıklıkla açık bir ilişki bulunmamaktadır. Böyle durumlarda fonetik yazıyı kullanmak çok önemlidir böylece öğrenciler telaffuzun açık bir yazılı metnini görmüş olurlar. Telaffuz problemlerine yol açacak kelimeler konusunda okuma alıştırmaları yaptırmayı da unutmayın ve kelimedeki vurguların altını çizin.

 • Nasıl yazıldığı:

  Yukarıda bahsedilen nedenden dolayı bu her zaman zor olmuştur. Kelimenin yazılı formunu göstermeden önce telaffuzu açık hale getirmeyi unutmayın.

 • Önceden tahmin edilmeyen dilbilgisi kalıplarıyla kullanılıyorsa:

  Örneğin, man-men, information (sayılamayan) ve eğer “depend on” örneğinde olduğu gibi bir kelime belirli bir edat tarafından takip ediliyorsa.

 • Kelimenin sahip olabileceği yan anlamlar:

  “Bachelor” nötr ya da olumlu bir kelimedir. Hâlbuki “spinster” kelimesi daha olumsuz bir imaja sahiptir.

 • Kelimenin kullanıldığı ve kullanılmadığı zamanki durumlar:

  Resmî mi, değil mi yoksa nötr mü? Mesela, spectacles/glasses/specs. Daha çok konuşma dilinde mi, yazı dilinde mi kullanılır? “To sum up” genellikle yazılırken, “mind you” konuşulur. Modası geçmiş mi? “Radio” yerine “wireless” kullanmak gibi.

 • Kelimenin diğer kelimelerle nasıl ilişkili olduğu:

  Örneğin eş anlamlılar, zıt anlamlılar, kelime grupları.

 • Kelime grupları ya da kelimelerin birbirleriyle kullanımı:

Bir şeyleri ‘in great detail’da ifade edersiniz, ‘in big detail’da değil ve soru soacağınız zaman ‘raise your hand’ ifadesi kullanılır, ‘lift your hand’ ifadesi değil. Öğrencilerin bu konulara dikkatini çekmek, daha sonra kullanımda karşılaşabilecekleri hataları önlemek açısından önemlidir.

 • Eklerin (önekler ve sonekler) anlamla ilgili neye işaret edebilecekleri:

Örneğin, “substandard” kelimesinde “sub” öneki altında anlamı verir. Bu özellikle daha yüksek seviyede önemlidir.

Bu alanlardan hangilerini vurgulamayı seçeceğiniz, öğrettiğiniz kelimeye ve öğrencilerinizin seviyelerine bağlı olarak değişecektir. Şimdi bir kelimenin anlamını nasıl verebileceğimiz ile ilgili düşünme zamanı.

Kelime Öğretmenin Yolları

Bir kelimenin anlamını vermenin birçok yolu vardır:

 • Resimler

  Köpek, yağmur, uzun gibi daha somut kelimeler ve görsel öğrenenler için bu çok faydalı ve kullanışlıdır. Bununla beraber her kelime çizilemeyeceği için bunun da sınırları vardır.

 • El ve yüz hareketleri

  Bu özellikle hareket fiilleri için uygundur ve eğlenceli ve akılda tutması daha kolay olabilir.

 • Eş Anlamlılar / Zıt Anlamlılar / Derecelendirilebilir Kelimeler

  Bir kelimenin anlamını vermek için bir öğrencinin zaten bildiği kelimeleri kullanmak etkili olabilir.

 • Tanımlama

  Bunun açık olduğundan emin olun ve eğer emin değilseniz belki de dersten önce bir öğrenci sözlüğünden kontrol edin. Öğrencilerin layıkıyla anladıklarından emin olmak için sorular sormayı unutmayın.

 • Çeviri

  Öğrencilerinizin anadilini biliyorsanız, bu yöntem hızlı ve etkilidir. Her kelimenin doğrudan bir çevirisinin olmadığını hatırdan çıkarmayın.

 • Metin

  Kelimenin kullanıldığı anlaşılır bir metin bulun ve ya öğrencilere tarif edin ya da anlamı daha fazla açıklaştırmak için onlara örnek cümleler verin.

Burada tekrardan belirteceğimiz husus, hangisini seçeceğiniz öğreteceğiniz kelimeye bağlı olacaktır. Bazıları belirli kelimeler için daha uygundur. Birkaç tekniğin birleşimi hem faydalı hem de akılda kalıcı olabilir.

Kelime Öğretmenin Alternatif Yolları

* Öğrencilerinize birkaç kelime verin ve onlara anlamlarını ve telaffuzlarını bulmalarını ve her kelime için kelimenin içinde olduğu bir cümle yazmalarını söyleyin. Gruplarda birbirlerine öğretebilirler.

* Çalışma kâğıtları hazırlayın ve öğrencilerinizden kelimeleri tanımlarıyla eşleştirmelerini isteyin.

* Öğrencilerinizden bir grup kelimeyi farklı kategorilerde sınıflandırmalarını isteyin. Örneğin, ulaşımla ilgili bir grup kelimeyi, hava, deniz ve kara olarak sınıflandırmalarını isteyin.

* Öğrencilerinizden okuma ödevinden yeni kelimeler bulmalarını ve derste diğer öğrencilere öğretmelerini isteyin.

Dikkate Alınabilecek Diğer Yollar

* Bir etkinlik veya oyun yoluyla öğrettiğiniz kelimeleri tekrar edin ve öğrencilerinizi evde aynı şekilde yapmaları için teşvik edin.

* Öğrencilerinizi kendi yapacakları çalışmalar konusunda cesaretlendirin. Onlara okumalarını, film izlemelerini, şarkı dinlemelerini vb. ve faydalı kelimeleri not almalarını söyleyin.

* Sınıfta ders işliyorken tahtanızın bir bölümünü öğrenilen yeni kelimeleri yazmak için kullanın. Kelime için, okunuşu için, edatlar için ve diğer kelime türleri için farklı renkler kullanın.

* Birbirine ilişkili anlamlarla yeni kelimeler öğrenmek ya da öğretmek iyi bir fikirdir.

* Öğrencilerinizi iyi bir sözlük almaları için teşvik edin ve derste vakit ayırarak faydalarını vurgulayın.

* Öğrencilerinize kelime türlerinin dilbilgisindeki adlarını ve fonetik alfabeyi öğretin.

* Bir öğrenciniz sizin bilmediğiniz bir kelimeyi sorarsa diye, her zaman yanınızda iyi bir sözlük bulundurun.

* Eğer öğrencinizin sorduğu bir kelimeyi önceden hiç duymamışsanız, öğrenciye o kelimeyi araştırıp geri bildirim vereceğinizi söyleyin ve geri bildirim verin.

* Eğer öğrenciler bir kelimeyi tam olarak anlamadılarsa onlara fazladan örnek cümleler verin ve belki de ödev olarak onları kelimeyi bir cümle içinde kullanmaları konusunda cesaretlendirin.

Lütfen yorumlarınızı ve olumlu veya olumsuz eleştirilerinizi yazınız. İyi çalışmalar…

Benzer Yazılar:  İngilizcede Gramer Öğrenmenin 8 Yolu

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz