Ana sayfa Makaleler Etkili İngilizce Öğrencilerinin Beş Alışkanlığı

Etkili İngilizce Öğrencilerinin Beş Alışkanlığı

3142
0
Etkili İngilizce Öğrencilerinin Beş Alışkanlığı
Etkili İngilizce Öğrencilerinin Beş Alışkanlığı

Etkili İngilizce Öğrencilerinin Beş Alışkanlığı

İngilizceyi herkes öğrenmek ister. Bu artık günümüzün önemli ihtiyaçları arasında. Peki daha etkili bir şekilde İngilizce öğrenmek için, Etkili İngilizce Öğrencilerinin Beş Alışkanlığı yazısını okumaya ne dersiniz?

“İngilizce dili gerçekten küresel bir dildir ve onu okuma veya dinleme fırsatları sonsuzdur.”

İngilizce öğrencileri amaçlarına ulaşmada yardımcı olmaları için hangi alışkanlıkları edinmelidirler? Martin Sketchley bize kendisine göre en önemli beş tane tavsiyede bulunuyor.

İngilizce ya da herhangi bir dili öğrenmek zorlayıcı fakat ödüllendirici bir deneyim olabilir. İlerleme göstermek için, çok fazla adanmışlık ve çaba ortaya koymalısınız, fakat aynı zamanda doğru alışkanlıkları geliştirmeniz gerekmektedir. İşte öğrencilere amaçlarına ulaşmada yardımcı olan beş alışkanlık.

1. Öğrenmenizi Planlayın ve Gerçekçi Hedefler Belirleyin – Etkili İngilizce:

İngilizceye çalışma kararı ya da uzun bir aradan sonra İngilizce dil sınıfına dönmek oldukça zor olabilir. Çalışmalarınızı haftalık bir zaman çizelgesine göre planlamayı ve bir günü de derslerinizi gözden geçirecek vakit de dahil olmak üzere kendiniz çalışacak şekilde ayarlamaya çalışın. Öğrenmenizi gün gün veya hafta hafta planlamak ödüllendirici olabilir ve ilerlemenizi ölçmeyi daha da kolaylaştıracaktır. Gerçekçi hedefler koymanız durumunda bunun gerçekleştiğini siz de göreceksiniz.  Örneğin, akademik yazma (oldukça hayalî) konusunda uzmanlaşmaktansa, gelecek hafta için beş yeni linking expressions (bağlama ifadeleri) (gerçekçi) öğrenmeyi hedefleyebilirsiniz.

Tavsiye: Çalışmak için kullandığım harika bir uygulamadır My Study Life. Sizin çalışmalarınızı planlamada size yardımcı oluyor: hatta bu uygulamayı diğer günlük işlerinizi planlamada da kullanabilirsiniz.

2. Yeni Kelimeleri Tekrar Etmesi Kolay Olacak Bir Şekilde Kaydedin veya Not Alın – Etkili İngilizce:

Bir dile çalışıyorken, derslerden kelime notları tutmak zaruridir. Dil dersleri genelde alışveriş, müzik, aile gibi belirli bir konu üzerinde temellendirildiği için, kelimeleri konusuna göre düzenlemek iyi bir fikirdir. Word cards (Kelime kartları), mind maps (zihin haritaları) ve tables (tablolar) dâhil olmak üzere kelime kaydetmenin farklı yollarını deneyin ve sizin için hangisinin en iyi olduğunu gözlemleyin. Belirli kelimelerin farklı yapıları, kullanımları ve telaffuzunu da ayrıca not etmelisiniz. İyi bir öğrenci sözlüğüne (good learner’s dictionary) sahip olduğunuzdan emin olun.

Benzer Yazılar:  İngilizcede Gramer Öğrenmenin 8 Yolu

Tavsiye: Using your mobile phone – Derslerinizden kelime kaydetmek için cep telefonlarınızı kullanmayı deneyin. Ya da dersinizde geçen yeni kelimeler, videolar veya resimleri (öğretmeninizin tahtaya yazdıkları gibi) yüklemek için Glogster’ı kullanarak neden bir online poster oluşturmuyorsunuz? Deneyin derim.

3. Derslerinizi ve Kendi Çalışma Notlarınızı Düzenli Bir Şekilde Gözden Geçirin – Etkili İngilizce:

Başarılı bir şekilde yeni kelime ve dilbilgisi öğrenmek için, dersinizi veya kendi çalışma notlarınızı düzenli bir şekilde tekrar etmelisiniz. Belirli bir derste aldığınız notları inceleyin ve önemli kelime ve dilbilgisi noktalarının bazılarını ya da hepsini ezberlemeye çalışın (kendinize gerçekçi hedefler koymayı unutmayın). Sonra bir parça boş kâğıda yazarak ne kadar hatırlayabildiğinizi görün. İşin başında kendiniz için hedef olarak koyduğunuz bütün şeyleri ezberleyene kadar bu süreci tekrarlayın.

Tavsiye: Bazı öğrenciler akıllı telefona depolayabileceğiniz flashkartlar oluşturma yöntemini kullanırlar.Quizlet böyle bir uygulamadır. Aynı zamanda bütün derslerinizi tek bir yerde bir araya getirebileceğiniz  GoConqr uygulaması da vardır. Hattaderslerinizden kelime zihin haritaları oluşturabilirsiniz! Size yardımcı olacak bu kadar çok uygulamanın (tools to help you online), hangilerinin işinize yarayacağını test edin.

4. Aktif Olun ve Kendi Öğrenmenizin Kontrolünü Elinize Alın – Etkili İngilizce:

Sınıftayken derse mümkün olduğunca çok katılın. Öğretmeninizin sunduğu dil ve gramer konularını kullanma konusunda kararlı olun. Hata yapmak öğrenme sürecinin doğal bir parçasıdır, bu yüzden hata yapmaktan korkmayın.

Pasif olmak yerine aktif olun: öğretmeninizden güçlü ve zayıf yanlarınızı öğrenin; sınıf arkadaşlarınıza telaffuzunuzla ilgili ne düşündüklerini sorun; başka öğrencilerle bir İngilizce konuşma kulübü kurun, böylece derslerden sonra da pratik yapabilirsiniz. Aktif olarak ve öğrenmenizin kontrolünü elinize alarak, kısa zaman içinde sonuçlarını görmeye başlayacaksınız.

Benzer Yazılar:  LearnEnglish Kids ve Ödev: Çocuklar, Anne Babalar ve Öğretmenler İçin...

Tavsiye: İngilizce konuşanlarla iletişime geçmenizi sağlayacak birçok uygulama var, fakat bence bunların içerisinde açık ara en iyisi HelloTalk. Bu uygulama dil becerilerinizi sınıfın dışında da kullanmanıza yardımcı olacaktır.

5. İngilizce Olarak İzleyebileceğiniz, Okuyabileceğiniz ve Dinleyebileceğiniz İlginç Şeyler Bulun – Etkili İngilizce:

İngilizce öğrenmede başarılı olabilmek için, olabildiğince çok İngilizce okumaya ve dinlemeye ihtiyacınız var. Bununla beraber, okuduğunuz veya dinlediğiniz konuların da ilginizi çekiyor olması bir o kadar önemlidir. Televizyon programları veya film izleme (watching TV shows or movies), şarkı (songs) radyo programları dinleme ve İngilizce kitap veya dergi okuma (reading) alışkanlığı kazanın. İngilizce dili gerçekten küresel bir dildir ve onu okuma veya dinleme fırsatları sonsuzdur.

Tavsiye: YouTube ücretsiz ve görünürde sınırsız İngilizce videolarla dolu bir kaynaktır. Başlamak için iyi bir nokta British Council’s YouTube channel’dır. Altyazıları açık bir şekilde videoları izleyebilirsiniz. Yemek tarifi öğrenmek isteyenler için Jamie Oliver’s YouTube channel’ı çok iyi bir fikir bence.

PDF olarak İNDİR

Size etkili bir şekilde İngilizce öğrenmekte en çok yardım edeni hangisi. Lütfen yorumlarınızı paylaşın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz